Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łozinie
ul. Wrocławska 5, 55-095 Mirków
UDOSTĘPNIAM

Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych znajduje się we wsi Łozina, położonej na północnej krawędzi Wzgórz Trzebnickich, 148-153 m n.p.m., 15 km na północ od Wrocławia.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej Uzdrowienie Chorych z Tuligłów koło Komorna (dawne woj. lwowskie) umieszczony jest od roku 1948 w głównym ołtarzu poewangelickiego kościoła barokowego z drugiej połowy XVII w. w Łozinie.

Początkowo obraz Matki Bożej Bolesnej wisiał na ścianie w leśnej kapliczce w Sądowej Wiszni, obok pałacu hrabiny Lanckorskiej z Pozhorec. Tutaj okoliczna ludność tłumnie ściągała przed łaskami słynący obraz. Hrabina z obawy przed szkodami, jakie ludzie czynili w lesie, przeniosła obraz do kaplicy pałacowej. Przed śmiercią przekazała obraz swojej kuzynce z Pozhorec, z którą przyjaźnił się jeden z mieszkańców Tuligłów. On to skłonił kuzynkę hrabiny, by przeniesiono obraz do kościoła parafialnego w Tuligłowach, ponieważ w Pochorcach nie było żadnej budowli sakralnej. Święty wizerunek umieszczono w głównym ołtarzu kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Tuligłowach. Na zasłonie zakrywającej obraz widniały dwa wizerunki: św. Szymona i św. Judy Tadeusza. Obraz odsłaniano tylko podczas wielkich uroczystości i Mszy niedzielnych. W 1930 r. odbyła się wielka uroczystość koronacji obrazu, której dokonał ksiądz biskup Franciszek Barda z Przemyśla.

Podczas napadów banderowskich na ludność polską, wieś Tuligłowy w sposób niemal dosłowny doznała wyjątkowej opieki Matki Bożej. Nie został spalony ani jeden dom i nie został zamordowany ani jeden człowiek. Okoliczna ludność zaczęła zjeżdżać do miejscowości, która w tak szczególny sposób doświadczyła działania Maryi. W kościele odbywały się nabożeństwa dziękczynne za uratowanie od śmierci.

W 1945 r. nastąpiła przymusowa ewakuacja ludności z terenów wschodnich Rzeczypospolitej. Miejscowi księża zdjęli wówczas obraz Matki Bożej Bolesnej, a na jego miejsce wstawili inny wizerunek. Ks. proboszcz Antoni Baszak „skarb parafii” oddał pod troskliwe czuwanie swojej gospodyni Agnieszce Gorazdowskiej. Ukryła ona wizerunek w skrzyni. Tym sposobem, mimo wielu trudności i obaw obraz dojechał na ziemie zachodnie wraz z wiernymi. Osiedlili się oni 1 października 1945 r. w Łozinie i w pobliskich wsiach.

Początkowo obraz ukryty był na plebanii. Dopiero w 1948 r. przeniesiono go do odbudowanego kościoła poewangelickiego i umieszczono w głównym ołtarzu. Świątynia otrzymała tytuł Matki Bożej Bolesnej.  Dzięki świętemu wizerunkowi Maryi Łozina figuruje w spisie polskich Sanktuariów Maryjnych.

W 1980 r. staraniem ks. Seweriana Kaczora -ówczesnego proboszcza Parafii w Łozinie i kustosza Sanktuarium (1979-1993), postanowiono wykonać pancerną skrzynię metalową, w której obraz zabezpieczony jest przed kradzieżą czy pożarem. Kompozycja płyty zastawiającej wizerunek wiąże się tematycznie z Matką Bożą Bolesną, Utrwala także historyczny fakt przybycia Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski i wyraża prawdę o oddaniu Matce Bożej pod opiekę całego świata na Jasnej Górze w 1979 r. Podkreśla wreszcie związki Polski ze Stolicą Apostolską w Rzymie. Skrzydła husarskie umieszczone w górze nawiązują do 300-lecia zwycięstwa króla Jana III pod Wiedniem.

5 lipca 1980 r. wizerunek Maryi przekazano do konserwacji. Przeprowadziła go mgr Daniela Stankiewicz -kierownik Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z dokumentacji konserwatorskiej wynika, iż obraz pochodzi z polowy XVII w. i został namalowany w Polsce przez nieznanego malarza.

Kościół Matki Bożej Bolesnej jest murowany, tynkowany, orientowany na rzucie ośmioboku, z kwadratową wieżą na osi od wschodu. Dobudowane są doń kruchta i zakrystia. Dach jest pięciospadowy i kryty blachą. Część okien sklepiona jest lukiem odcinkowym. Parter wieży murowany z oknami zamkniętymi lukiem odcinkowym i obramowanymi zwornikami oraz sztukateryjnymi ozdobami o motywach roślinnych. Wyższe kondygnacje wieży są już drewniane. Hełm jest cebulasty z podwójną latarnią. W południowej ścianie kościoła umieszczone są dwa barokowe piaskowcowe epitafia powstałe po 1735 r. W stylu barokowym utrzymane są również ołtarz główny, chrzcielnica i prospekt organowy pochodzące z drugiej polowy XVIII w. Ostatnio świątynie odrestaurowano w 1985 r.

 —

Odpusty w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Uzdrowienie Chorych w Łozinie przypadają: 15 sierpnia i 15 września (jeśli ten dzień przypada w tygodniu, odpust jest obchodzony w najbliższą niedziele po 15 września).

Aktualne zbiórki

POPRZEDNIE 12
NASTĘPNE 12